THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Co sa stalo nové? Velké kulové. ČECHOMOR, ti jemně rockující lidovkáři vydávají nové album, ale kdo čeká převratnou novinu ze světa doškových chalup, bujných tancovaček, selských rebélií a mordů z horoucí lásky, ten se se zlou potáže. Ostatně... proč také měnit něco, co ČECHOMOR vyneslo na předchozí řadovce do předních řad české hudební scény?
Dobře, dobře. Pokud pominu pragmatické pozadí celé věci, nemohu se necítit zklamaný. Tak trochu jsem se těšil, že ČECHOMOR překvapí alespoň špetičkou kompoziční odvahy, kterou ozdobili „Sedem nocí“ na živáku. Bohužel, novinka se nese v duchu zcela opačném – než aby se Čechomoři snažili o přetvoření lidovkového tvaru v něco alespoň trochu provokativně nového, věnují se pečlivému aranžování a citlivému (snad až příliš pietnímu) přehrávání národního folklóru s lehkým rockovým přídechem. Ono je to vlastně v pořádku, ale může mi někdo říci, co je na téhle desce rockové? Franta Černý není bůhvíjaký kytarista, ale takové upozadění a nevynalézavost jeho instrumentu skutečně nechápu. Komorní přicmrndávky znuzeně přežvykují i tam, kde člověk instinktivně touží po řáckém riffu („Katuša“, „Do kostela zvonili“). „Co sa stalo nové“ působí poněkud nevýbojně, jako hodná ženuška, která dřepí doma za pecí, štrikuje, uvaří, když se chlapisko z roboty domů vrátí... Jenže s takovou ženštinou je po čase pěkná nuda, a tak chlapisko počne brousiti za skotačivými robami ze vsi.
Dost lidové poezie. Dojem blazeovanosti a uhlazenosti posiluje zvuk a produkce slavného Bena Mandelsona. Ty jsou natolik umravněné a salónní, že místa, kdy má skladba nepopiratelnou energii (punkový náklep „Do kostela zvonili“), naprosto zbytečně glajchšaltují a klidní. Proč musí bicí výtečného Romana Lomtadzeho na některých místech trpět takovým zvukovým přehlížením, to skutečně nechápu... Ale abych jen nehanil. Ten zvuk má dvě tváře. Sice potlačuje živelnost desky, na druhou stranu zdůrazňuje její největší klad – barvitost aranží. Ty se pánům povedly báječně – přibylo žesťů, přibylo tradičních nástrojů (gajdy, cimbál atd.)... dechové sekce je určitě pozitivních novinkou, byť když trombóny v „Až pudou cigáni“ zadují do rytmu umca-umca, mám trochu dechovkovou kopřivku – ale ono se to tam hodí, ať chci, nebo ne. Fajnové je i oživení materiálu exotikou – japonsky znějící perkuse ve skočné „Co sa stalo nové“, avalonsky tklivý irský pěvec Ó Lionáird v opravdu překrásném „Zločinu“... To vše novinku nakopává směrem ke slušné kvalitě, která nemůže urazit.
Podívám-li se na album „Co sa stalo nové“ z odstupu několika týdnů poslechu, nemohu mu upřít svéráz, příjemnost, otevřenost. Obecně platí, že nastavený rastr ČECHOMORu jako kapely s umravněným zvukem a bohatými aranžemi mnohem více prospívá baladickým kompozicím (čirá nádhera „Malovaný kostel“, krasosmutnění „Z večera je jasno“, zmíněný „Zločin“). Klasická čechomoří juchadla sice fungují, ale tak nějak na třičtvrtě plynu. Z mého pohledu jasně vítězí „Katuša“, kde se kapela alespoň trochu rockově i kompozičně odvázala. Je asi mojí chybou, že jsem od novinky očekával příliš. ČECHOMOR natočili desku, kterou kterou lidé chtějí slyšet a která se bude líbit. Z mého pohledu je tím hodně postižená, vám to tak připadat nemusí. Nadšených ohlasů není málo. Já se mezi ně nezařadím, protože předchozí nahrávka disponovala mnohem větší upřímností a tahem na branku.
Velmi umravněné a uhlazené album, které do písmene naplňuje to, co se od ČECHOMORu obecně očekává. Rockové střívko souboru je dovedně zakryto načančaným zvukem, který naopak upřednostňuje perfektní aranže. Možná živá vystoupení odhalí to, co produkce obalila jako hustá ranní mlha.
7 / 10
František Černý
- kytara, zpěv
Karel Holas
- housle
Radek Pobořil
- trubka, harmonika, akordeon
Michal Pavlík
- basa, violoncello
Roman Lomtadze
- bicí
1. Hej, bystrá voda
2. Z večera je jasno
3. Neber sobě
4. Zločin
5. Co sa stalo nové
6. Až pudou cikáni
7. Katuša
8. Hezký Janek
9. Na Vsetíně paní
10. Ej, dolů Vahom
11. Do kostela zvonili
12. Malovaný kostel
13. Teče voděnka
14. Za gorum, za vodum
Co sa stalo nové (2005)
Live (2003)
Proměny (2001)
Čechomor (2000)
Mezi horami (1996)
Dověcnosti (1991)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Universal Music
Stopáž: 51:31
Produkce: Ben Mandelson
Nezbývá, než se do puntíku podepsat pod Marigoldovu recenzi. ČECHOMOR je už nějakou tu dobu skutečný mainstream, takže asi nikdo ani nemohl doufat v nějaké drastické vybočení z úspěšných formulek. A jak sepsáno redakčním bardem, skutečně k ničemu nedošlo, takže nás čeká "jen" vyrovnaná kolekce 14 kousků, kde se více než na skotačení a živelnost hraje na vykreslení atmosfér pomocí patřičně barvitých aranží. Štouralům našeho typu může vadit jistá "sterilnost", avšak jak vidno z neuvěřitelného prodeje novinky, ČECHOMOR přesně vědí, co si jeho obecenstvo žádá. Takže proč ne?
hra na istotu a z toho vyplyvajuca nuda....
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.